Altany na odpady

ZRÓB TEST SWOJEJ ALTANIE NA ODPADY

O ILE USTAWIENIE 5 POJEMNIKÓW W MIESZKANIACH TO INDYWIDUALNA KWESTIA MIESZKAŃCÓW, O TYLE DOBRA ORGANIZACJA PUBLICZNEGO MIEJSCA ZBIERANIA ODPADÓW TO JUŻ WSPÓLNA SPRAWA WSZYSTKICH KORZYSTAJĄCYCH Z TYCH MIEJSC. ODPOWIEDZ NA KILKA PYTAŃ I SPRAWDŹ, CZY TWOJA ALTANA JEST GOTOWA DO SEGREGACJI NA 5 FRAKCJI!
 

ALTANA JAKO ELEMENT ZIELONEJ INFRASTRUKTURY

Altany na odpady to taki sam element małej architektury miejskiej jak ławki, lampy, trzepaki czy nawet place zabaw. Jednak to nie tylko architekci czy kierowcy i ładowacze śmieciarek są odpowiedzialni za wygląd i czystość altan.

To administratorzy budynków odpowiadają za zamówienie wystarczającej liczby pojemników, wybudowanie altany śmietnikowej, a wraz z mieszkańcami za utrzymanie jej w porządku. Konieczna jest wspólna mobilizacja, inicjatywa i działanie w kierunku powstawania na osiedlach eko-altan: miejsc nowoczesnego segregowania odpadów.

– zachęca Tomasz Bielański, dyrektor generalny Altvater Piła, spółki odbierającej odpady od mieszkańców.

PIERWSZY W POLSCE PORADNIK ALTANKOWY – DLA KOGO, O CZYM, PO CO?

Zbudowanie funkcjonalnej altany śmietnikowej okazuje się trudniejsze niż można przypuszczać. Wciąż niewiele jest dobrych praktyk, a mieszkańcy czy administratorzy nie wiedzą, gdzie szukać wytycznych. Stąd pomysł na specjalny „Poradnik altankowy”, który zbiera ogólnopolskie doświadczenia członków Koalicji 5 frakcji.

Prawo budowlane daje tylko ogólne wytyczne dotyczące umiejscowienia altan śmietnikowych czy odległości od drzwi i okien. Dlatego w głównej mierze musimy oprzeć się na dobrych praktykach z polskich i zagranicznych miast oraz standardach typu BREEAM, wskazujących na wiele aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem.

– podkreśla Artur Łeszczyński, Business Development Skanska Residential Development Poland Sp. z o. o.

W Poradniku opisujemy kompleksowo jak powinno wyglądać otoczenie zewnętrzne altan, a także jej wnętrze. Podpowiadamy m.in. jak określić jej wielkość, konstrukcję, tak aby była dostępna zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników firm komunalnych. Należy pamiętać, że projektując altanę należy wziąć pod uwagę nie tylko liczbę mieszkańców, ale też takie parametry jak wielkość pojemników czy częstotliwość odbioru poszczególnych frakcji.

– dodaje Piotr Lewandowski z A8 Architektura.

RÓB TEST SWOJEJ ALTANIE!

Autorzy Poradnika przygotowali zestaw pytań dotyczących naszej osiedlowej altany na odpady. W przypadku negatywnej odpowiedzi na większość pytań warto zastanowić się, czy może nie czas na modernizację i zwiększenie funkcjonalności naszego przyblokowego punktu zbiórki odpadów.

Pytanie TAK NIE
Czy jest swobodny dojazd do altany dla śmieciarki (np. miejsce zabezpieczone przed parkowaniem samochodów)?    
Czy powierzchnia wokół altany jest utwardzona?    
Czy w altanie mieszczą się pojemniki na frakcje: papier, plastik, bio i odpady zmieszane?    
Czy pojemniki są w kolorach właściwych dla każdej z frakcji? (żółty, brązowy, niebieski, czarny)    
Czy jest wystarczająca liczba pojemników na odpady (nie wysypują się one poza altanę czy pojemnik)    
Czy do altany dostęp mają tylko mieszkańcy z przypisanego bloku/klatki?    
Czy altana jest zadaszona?    
Czy budowa altany uniemożliwia dostęp do niej zwierząt lub ptaków?    
Czy altana ma monitoring?    
Czy altana jest oświetlona?    
Czy do altany mają dostęp osoby z niepełnosprawnością?    
Czy na altanie umieszczone są informacje dla mieszkańców na temat segregowania odpadów?

FAKTY I MITY O SYSTEMIE GOSPODARKI ODPADAMI

O ile podstawowy podział na frakcje wiele osób już zna, to jednak wciąż pojawia się wiele trudności z niektórymi odpadami produkowanymi w domach. Gdzie wyrzucić opakowanie po mleku, czy myć pojemniki po jogurtach, co zrobić ze starymi ubraniami? Co to jest PSZOK? Poradnik altankowy odpowiada na te i inne pytania, a także zawiera konkretne informacje dotyczące prawidłowego sortowania odpadów na 5 frakcji.

W Poradniku zamieściliśmy tzw. dekalog odpowiedzialnego postępowania z odpadami ze wskazówkami jak ograniczać ilość używanych produktów, na co zwracać uwagę podczas zakupów, w jaki sposób ponownie wykorzystać opakowania po produktach oraz jak przygotwać odpady przed wyrzuceniem. Wymieniamy też konkretne odpady, które można wrzucać do określonego pojemnika i te, które nie powinny tam trafiać. W materiale znajdują się także fakty i mity o systemie gospodarki odpadami, gdzie wyjaśniamy wątpliwości m.in. na temat sensu segregowania, odkrywamy tajemnice śmieciarek dwukomorowych czy tzw. biodegradowalnych worków na odpady.

– podsumowuje Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor komunikacji w ENERIS.

Pytania w sprawie organizacji altan na odpady można kierować na adres e-mail: komunikacja@eneris.pl.